Smocza Grota - Trylogia Władcy Pierścieni

 

Obraz wzięty ze strony filmweb https://www.filmweb.pl/film/Władca+Pierścieni%3A+Drużyna+Pierścienia-2001-1065

Smocza grota zaprasza na artykuł o tematyce filmu na podstawie książki J.R.R Tolkiena w reżyserii Petera Jacksona


"Władca Pierścieni" Petera Jacksona jest jedną z najbardziej popularnych trylogii adaptacji książki w historii. To właśnie za jej działaniem doszło do wielkiego BUM we wszystkich sferach włącznie z filmową, książkową i rozrywkową, każdy aspirujący reżyser chciał zarobić na fantastyce po wyjściu wyobrażenia filmowego Jacksona. Sukces w przestrzeni filmowej nie był jednak rzeczą, która zaskoczyła oglądających, nawet jako filmy z lat 2001 do 2004 wciąż wyglądają wyśmienicie i w lekko odświeżonej formie (na przykład ze zwiększoną rozdzielczością) są absolutną przyjemnością, nawet oglądając je po raz piąty, ich oprawa graficzna nie męczy, a za każdym razem można zauważyć szczegóły, które reżyser z Wellington był w stanie upchać w każdej z czterogodzinnych części.

Kadr z filmu "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia" - Drużyna w kopalniach Morii


"Drużyna Pierścienia" - Czyli jak zacząć cykl sukcesów


Pierwsza część Władcy Pierścieni powstała na malowniczej Nowej Zelandii, której film zawdzięcza piękne i naturalne środowiska, którymi żadna inna seria nie może się pochwalić. Scenariusz został napisany przez Petera, wraz z jego żoną co różni się od przeważnie wykonywanej przez sztab scenarzystów pracy. Fundamenty, czyli skrypt nie był podczas kręcenia poprawiany, ponieważ wydłużyłoby to i tak długi czas kręcenia filmu o długości 8 miesięcy, wszelkie kulisy z kręcenia tego, oraz innych filmów cyklu były dostępne ze specjalną wersją pudełkową filmu dostępną do kupienia w czasie premiery, obecnie wszystkie widea specjalne tego typu zostały opublikowane przez różnych posiadaczy edycji specjalnych na Youtube. Całość filmu przekraczało swoją epokę, wraz z przepięknymi krajobrazami Nowej Zelandii pojawiają się efekty wizualne przekraczające tamtejszą technologię kinematografii, sekretem niebanalnej oprawy graficznej może być wykorzystanie kilkunastu kamer najwyższej jakości oraz nieustanna praca grafików dopracowujących każdy szczegół. Pasja do tego projektu jest widoczny w każdym szczególe soundtruckowych od cichych dźwięków chodzenia po trawie dodawane przez dźwiękowców, po orkiestralne trucki muzyczne, komponowane w czasie przez utalentowanych muzyków z London Philharmonic Orchestra. Nie można również pominąć aktorów, użyczających swoich głosów oraz twarz, które już od zawsze będą kojarzone z tym cyklem. Całość produkcji filmowej jest spakowana w wielowątkowej paczce świetnej przygody dla każdego, kto chce doświadczyć tej legendarnej przygody wraz z bohaterami filmu. Film otrzymał cztery Oscary (za muzykę, zdjęcia, charakteryzację i efekty specjalne) oraz nagrodę Hugo przyznaną w kategorii "najlepsza prezentacja dramatyczna" w 2002 roku.

"Dwie Wieże" - Epicka kontynuacja


Wraz z wyjściem pierwszej części trylogii fani łaknęli kolejnych odsłon serii, Drużyna Pierścienia tak bardzo podniosła poprzeczkę, że drużyna odpowiedzialna za kontynuacje miała masę roboty, by podołać oczekiwaniom, które zostały na nich zrzucone. Obsada jednak nie zawiodła, po niecałym roku - 5 grudnia 2002 roku ukazała się długo oczekiwana druga odsłona cyklu pod tytułem "Władca Pierścieni: Dwie Wieże", która po raz kolejny przypodobała się fanom na całym świecie, oraz krytykom filmowym. Jakość wykonania zachwycała.. Efekty specjalne były jeszcze lepsze od pierwszej części, postać wykreowana przez Andy'ego Serkisa grającego w specjalnym stroju typu mock-up, była tak dobrze wykonana, że do dzisiaj autorzy filmów fantastycznych starają się re kreować metodę uzyskania tak dobrze, a zarazem naturalnie wyglądających postaci. Oprawa dźwiękowa jak w części poprzedniej jest wysoko powyżej przeciętnej oraz aktorzy dali z siebie 110% po raz kolejny. Główny wątek został potraktowany mistrzowsko, a akcje walki były po prostu wgniatające w fotel. Dwie Wieże na zawsze zostaną przykładem, jak powinny wyglądać dobre sequele, byłoby świetnie, gdyby inne produkcje radziły sobie w ten sam sposób, w jaki zrobił to Peter Jackson. Druga odsłona cyklu zgarnęła dwie nagrody Oscara (za efekty specjalne i montaż dźwięku), cztery nagrody MTV Movie Awards w kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Zespół oraz nagrodę Hugo przyznaną w kategorii "najlepsza prezentacja dramatyczna" w 2003 roku.

"Powrót Króla" - Legendarne zwieńczenie, legendarnej historii 



"Władca Pierścieni: Powrót Króla" jako nazwa, nie mogła być bardziej adekwatna do przedsięwzięcia, jakie się z nim wiązało, opisuje on nie tylko wydarzenia nawiązujące do książki, lecz również powrót uwielbianej na całym świecie serii przygód Śródziemia, fani byli skłonni zapłacić każdy grosz by zobaczyć zwieńczenie ich ulubionej serii. W dniu premiery 17 grudnia 2004 roku, Powrót Króla najzwyczajniej zmiótł z powierzchni ziemi wszystkie inne produkcje mające miejsce w tamtym momencie, to był magnum opus Petera Jacksona, zgarniając jeszcze wielką rzeszę fanów z całego globu. Wysokość budżetu ze sprzedaży biletów i merchanddisu z poprzednich produkcji pozwoliła twórcom, na wykreowanie najwybitniejszej produkcji w serii. Od momentu premiery wygenerowała najwięcej zysku, w wysokości 1,142 miliarda dolarów. Powrót Króla jest przez wielu uważany najlepszym filmem wszechczasów i doskonałym zakończeniem serii przygód we Władcy Pierścieni. Ostatnia część trylogii zgarnęła rażącą ilość 11 statuetek Oscarów, dorównując dotychczas królującemu Tytanicowi Jamesa Camerona, otrzymał również 2 MTV Movie Awards w kategoriach Najlepszy Film i Najlepsza Scena Akcji.

Kadr z filmu "Władca Pierścieni: Powrót Króla" - Bitwa pod Czarną Bramą

Kilka ciekawostek odnośnie trylogii Władcy Pierścieni 


J.R.R Tolkien podczas pisania swoich książek, wymyślił język, którym posługują się elfy w trylogii Quenya, język ten ma wiele dialektów (ponieważ nie elfy pochodziły z różnych części świata), co więcej język ten jest ma na tyle dobrze rozwiniętą gramatykę, że można się go nauczyć. Poza językiem elfów drugim językiem tak dobrze rozwiniętym jest język gnomów pod nazwą Sindarin.

Ciekawa, lecz bolesna sytuacja przytrafiła się Aktorowi Viggo Mortensenowi użyczającemu wizerunku Aragornowi II Elessarowi. Aragorn miał za zadanie ukazanie złości poprzez kopnięcie hełmu z ziemi, zajęło to wiele prób, ponieważ Viggo nie mógł wydać przekonującego krzyku, za którymś razem krzyk wydany przez Aragorna aż ponadto straszliwy, stało się tak nie za sprawą doskonałej gry aktorskiej Mortensena, a bólu spowodowanego palcem, który podczas kopnięcia hełmu uległ złamaniu. Krzyk był na tyle prawdziwy, że Peter postanowił wstawić go do końcowego filmu, którego do dzisiaj możemy oglądać.

Tytułowy przedmiot, którym jest Pierścień, w dziełach Tolkiena bywał pisany dużą literą, w celu podkreślenia wartości, jaką się odznaczał.. Pierścień ten jest jednym z niewielu słów, niebędącym nazwą własną, który zawsze jest pisany dużą literą.



Kadr z filmu "Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia"


Wersja rozszerzona różni się od wersji kinowej ilością kontentu w niej zawartej, rozszerzona została opublikowana w momencie zejścia głównej wersji trylogii z ekranów kinowych jako smaczny kąsek dla osób, którym wersja kinowa nie wystarczyła, posiada ona dodatkowe 60 minut w trwającej niemal 12 godziny serii. Zostały opublikowane również rozszerzenia poprawiające rozdzielczość oraz jakość wideo, zdecydowanie dodaje to magii w oglądaniu trylogii.

Serdecznie polecam tę serię, nawet jeżeli nie jest się fanem filmów typu fantasy. A jeśli artykuł was zainteresował, zapraszam również na inne artykuły z serii Smoczej Groty, oraz inne serię na blogu W Pełnym Kadrze.
Pozdrawiam.
P.







Komentarze